Czym jest wybaczenie?
Lekarstwem – powoduje oczyszczenie z negatywnych emocji, wyzwolenie się od destrukcyjnych złych wspomnień i lęku, nienawiści i pogardy, a także poczucia bycia ofiarą. Jest ważne, bo pozwala zrobić miejsce w sercu człowieka na pozytywną energię i umożliwia mu ruszenie naprzód. Nie jest jednak łatwe – bo nie oznacza po prostu powiedzenia na głos czy w duchu „wybaczam sobie/tobie”. Najczęściej myślimy, że wybaczyć oznacza nie złościć się już na kogoś lub na siebie za coś, co się zrobiło, nie wyrzucać komuś błędów, ale wybaczenie to zupełnie co innego – to zrozumienie, pogodzenie się z tym co się stało.
Skąd wiedzieć, jak wybaczyć? Trudno jest sobie często w ogóle wyobrazić, dlaczego mielibyśmy wybaczyć doznawane krzywdy. Gdy już zrozumiemy, że trzymanie w sobie złości nas krzywdzi, nie wiemy, jak wybaczyć. Bo chociaż wszyscy mówią: „wybacz”, nikt nie potrafi wytłumaczyć, jak to się robi.
Złe rzeczy się dzieją…
…nie tylko Tobie — w zasadzie to każdemu. Są zdarzenia, którym nie możemy zapobiec, są takie, w których to my jesteśmy winni i tacy, w których winę ponosi kto inny. Życie jest nauczycielem – niestety często bardzo srogim. Niektóre z naszych przeżyć są konsekwencją tkwiących w nas lęków, które zrozumiane i unicestwione nie będą nas dłużej prowadzić w kierunku nieprzyjemnych zdarzeń. W zrozumieniu innych pomaga uświadomienie sobie, że nad niektórymi rzeczami nie mamy kontroli.
Przebaczanie drugiej osobie
Wybaczenie komuś jest ważne – jest wpisane w relacje z ludźmi. Bez niego nie byłoby możliwe nawiązywanie trwałych związków międzyludzkich opartych na miłości, przyjaźni i zaufaniu, ponieważ jeżeli nie potrafilibyśmy zrozumieć, nie potrafilibyśmy ufać sobie nawzajem. Czasami nie chcemy wybaczyć drugiej osobie przez gorycz, którą skrzętnie magazynujemy w swojej duszy za każdym razem, gdy jesteśmy ranieni, wmawiając sobie, że skoro tyle razu zostaliśmy skrzywdzeni, z pewnością każda inna relacja też będzie się tak kończyć. Czasami jesteśmy zbyt dumni, by wybaczyć. Uważamy to za złamanie się, dawanie przyzwolenia na krzywdzenie siebie, sprzeniewierzenie się własnym wartościom – myśląc tak o wybaczeniu, nie będziemy szczęśliwi. Bowiem formalne „przebaczenie” nie sprawi, że negatywne emocje znikną.
Dlaczego warto wybaczać?
Przede wszystkim dla samego siebie – ponieważ krzywda boli, tkwi niczym kolec w sercu i nie pozwala Ci cieszyć się życiem. Gniew, złość, smutek trwające w Tobie dzień za dniem mogą doprowadzić nawet do depresji, a w najlepszym przypadku zepsuć Ci humor na długo. Uwolnienie się od nich sprawia, że świat jawi się piękniejszym. Trwanie w nich sprawi, że wokół Ciebie będzie panował mrok.
Pamiętaj, że czasami, chociaż zdaje CI się, że czyjeś niemiłe słowa lub uczynki uderzają personalnie w Ciebie, intencja jest zupełnie inna. Staraj się być otwarty i wykazywać się zrozumieniem. Staraj się dociec, dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej. Kiedy ustalisz, skąd bierze się zachowanie osoby, która mogła Cię zranić, łatwiej będzie Ci wybaczyć.
Warto wybaczać, bo ludzie się zmieniają – taka jest prawda. Łatwiej jest wierzyć, że ludzie, którzy nas zranili, to zimne potwory. Nikt z nas nie jest idealny, ale wszyscy możemy nad sobą pracować. Czas i przeżycia sprawiają, że człowiek się zmienia, czasami wraca do wydarzeń sprzed lat i nie potrafi sobie wybaczyć, że zachował się tak, a nie inaczej. My możemy wybaczyć i pomóc innym wybaczyć sobie. Przebaczając komuś, jednocześnie dajemy mu drugą szansę – nie, nie oznacza, to, że np. wybaczamy partnerowi, który nas zdradził i pozwalamy mu wrócić. Wybaczenie nie oznacza kompletnego resetu wspomnień i usunięcia złych momentów. Pozwalamy jednak na naprawienie relacji – zmienienie jej z negatywnej w pozytywną.
Wybaczenie jest warte ciężkiej pracy
Powie Ci to osoba, która właśnie wybaczyła samej sobie lub uzyskała spragnione wybaczenie. Moment, w którym wybaczysz, będzie chwilą niewyobrażalnego oczyszczenia, które poruszy duszę. Wybaczenie jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, którą może zrobić jeden człowiek dla drugiego. Wybaczenie jest darem, który możesz oferować innym i sam otrzymać. Nie zmarnuj tej możliwości…