Rozwój osobisty – co to jest i dlaczego to robimy?

Rozwój osobisty dla wielu osób brzmi jak magia – wyobrażają sobie godziny uczęszczania na wykłady motywacyjne, podczas których obcy mistrz mikrofonu będzie z onieśmielającą pewnością siebie przekonywać nas do tego, że nie ma rzeczy niemożliwych, a jedyne co stoi między nami a spełnieniem marzeń, to nasz brak wiary we własne umiejętności. Na czym w ogóle polega rozwój osobisty?

Czym jest rozwój osobisty?

Dużo osób podchodzi sceptycznie do rozwoju osobistego, dlatego, że właściwie nie wiadomo, czym on jest. Na poszukujących swojego wewnętrznego JA czyha wielu „specjalistów” zajmujących się rozwojem osobistym sprzedających drogo swoje usługi. Warto zastanowić się, co chcemy osiągnąć w wyniku pracy nad sobą.

Wiele osób za rozwój uważa takie działania, które umożliwiają im uzyskanie kontroli nad swoim życiem. Trener rozwoju osobistego nie musi być psychologiem. Istotne jest, aby trener wierzył we własne słowa i żył zgodnie z nimi.

Dlaczego ludzie decydują się na rozwój osobisty?

Istotne jest to, dlaczego odczuwamy potrzebę dokonania zmian w naszych życiu. Czy podjąłeś tę decyzję po jakimś poważnym kryzysie, bo doszedłeś do wniosku, że nie możesz już długo żyć w ten sposób. A może ta decyzja pojawiła się dopiero po jakimś czasie, powoli w Tobie dojrzewała? Moment na zmianę musi być odpowiedni – wewnętrzna motywacja do zmian jest bardzo ważna.
Jeżeli motywacja jest jedynie chwilowa, przypomina słomiany zapał, trudno będzie dokonać trwałych zmian. Osoby, których energia na dokonywanie zmian szybko gaśnie, twierdzą często, że rozwój osobisty nie działa. Próbowały i im nie wyszło. Lepiej dowiedzieć się, jaki charakter ma nasza motywacja, żeby się nie rozczarować.

Zmiana w ciele i w duchu

Warto pamiętać, że rozwój osobisty to nie tylko analizowanie swojej psychiki. Niektórzy trenerzy rozwoju osobistego podkreślają, że taki trening polega nie tylko na dokonaniu zmian mentalnych, ale także fizycznych. Kładą duży nacisk na to, że człowiek to ciało i duch połączone ze sobą. Bez zmiany w podejściu do swojego ciała trudno jest zmienić coś w psychice. Według pewnych trenerów jedynie dbanie o wzajemną relację między ciałem a umysłem jest prawdziwym rozwojem osobistym.

Zwykle zmiana psychiczna przychodzi najpierw. Jest to bardzo częste zjawisko. Najpierw dochodzi do przewartościowania – bez tej zmiany trudno skupić się na pracy nad ciałem. Warto zauważyć, że ma to miejsce nie tylko u osób, które po prostu chcą rozpocząć rozwój osobisty – także u osób, które cierpią na zaburzenia żywieniowe, często zmiana najpierw musi zajść w głowie, żeby można było rozpocząć zmagania z ciałem.

Trudne początki

Dużo osób zatrzymuje się na samym początku, kiedy trzeba dokonać małych zmian. Kiedy wchodzimy na drogę rozwoju osobistego, czeka na nas wiele trudności. Bywa, że bez większego przygotowania, chcemy rzucić się na głęboką wodę – oczekujemy natychmiastowych zmian. Tymczasem bez świadomości czasu, którego potrzeba, żeby rzeczywiście coś zmienić, możemy poczuć się bardzo skrzywdzeni tym, że rzeczywistość może odbiegać od naszego wyobrażenia.

Nie można dać sobie wmówić, że zmiana jest łatwa i natychmiastowa. Często zmiany w nas dokonują się na przestrzeni lat. Zmiana jest możliwa – nikt nie powinien obiecywać Ci jednak, że nastąpi natychmiast. Czas dokonywania się zmian jest kwestią indywidualną.

Nie szukaj jednego jedynego guru. Chcesz wmówić sobie, że jest ktoś, kto wskaże Ci tą jedyną prawdziwą drogę? Tylko ty wiesz, gdzie chcesz zmierzać. „Guru” nie dokona zmian za Ciebie. Nikt nie może dokonać decyzji za Ciebie, Ty musisz to zrobić – tylko wówczas będą one wartościowe. Tylko Ty będziesz odpowiadał za własne decyzje. Tylko Ty możesz zainicjować zmianę.