Pierwsza wizyta u psychologa
Pierwsza wizyta u psychologa
Wizyta u psychologa to decyzja, która u niektórych ludzi może wywoływać obawy, u innych powątpiewanie a u jeszcze innych wywołuje - ciekawość i nadzieję.
Tak jak ludzie są różni tak różne są powody, dla których ludzie udają się do psychologa – dokuczający lęk, depresyjny nastrój, problemy z zasypianiem, nieradzenie sobie ze stresem, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, chęć lepszego poznania samego siebie...
Być może po podjęciu decyzji o skorzystaniu z pomocy psychologa przychodzi chwila, kiedy zastanawiasz się, czy tak naprawdę wiesz, od czego zacząć i myślisz jak najlepiej zwierzyć się ze swoich kłopotów.
Zapewne będziesz się czuł bardziej komfortowo, gdy przygotujesz się nieco do tej wizyty
Dobrze jest zastanowić się nad tym, co w Twoim stanie jest najważniejsze, co najbardziej Ci dokucza, przeszkadza lub z czym sobie chcesz lepiej radzić. Możesz zastanowić się także, czego potrzebujesz i w jaki sposób okazujesz środowisku zewnętrznemu swoje problemy wewnętrzne. Czasem wystarczy o tym pomyśleć a czasem pomocne jest spisanie na kartce spraw, które wydają Ci się ważne.
Pierwsza wizyta u psychologa stanowi przeważnie wstęp do dalszych spotkań i pracy terapeutycznej. Zdarza się, że pojawia się spontaniczne uczucie ulgi, lecz Twój trwały powrót do dobrego samopoczucia prawdopodobnie wymagać będzie nieco Twojego czasu i zaangażowania. Wiesz najlepiej, że w niektórych sprawach pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Lepiej nastawić się na stopniową poprawę samopoczucia niż oczekiwać natychmiastowej zmiany.
Zaufanie
Przekraczając próg gabinetu, możesz być pewien, że to co powiesz pozostanie w gabinecie, ponieważ psychologa oprócz ludzkiej przyzwoitości obowiązuje także tajemnica zawodowa. Możesz się spodziewać, że prawdopodobnie usłyszysz pytania między innymi o Twoją bieżącą sytuację, o przeszłość, o rodzinę, styl życia itd.
Zdarza się tak, że o niektórych sprawach trudno nam od razu mówić, zawsze masz prawo wybrać, o czym chcesz powiedzieć, a co wolisz zostawić dla siebie. Zaufanie buduje się stopniowo.
Czy powiedzieć bliskim?
Masz prawo do swoich tajemnic. Jakkolwiek społeczne nastawienie wobec osób korzystających z pomocy psychologicznej bardzo się zmienia, najważniejsze jest abyś czuł/czuła się z tym komfortowo.