W 2012 roku na trzy śluby przypadał jeden rozwód. Czy wzrost liczby rozstań świadczy o kryzysie instytucji małżeństwa? W każdym związku (zwłaszcza z wieloletnim stażem) zdarzają się trudne okresy, w których nie umiemy nawiązać porozumienia, jest nam źle i zastanawiamy się nad rozstaniem. Jeżeli kochasz, z pewnością ciężko podjąć tą ostateczną decyzję. Czytasz porady na internetowych forach, szukasz innego rozwiązania. Jednym ze sposobów na ratowanie związku może być terapia par. Na czym ona polega?
Dzisiejszy tryb życia nie zawsze sprzyja trwałym relacjom - pogoń za karierą, szybkie tempo życia, czyhające wszędzie pokusy… Niektóre problemy nie mają szansy pojawić się na początku związku, ponieważ związane są z konkretnymi etapami w życiu. Konflikty mogą być spowodowane różnymi poglądami na temat codziennych spraw i wynikają najczęściej z zaburzonej komunikacji. Może się również zdarzyć, że jeden z partnerów nosi ze sobą „balast” wyniesiony z domu rodzinnego, taki jak dorastanie z rodzicem-alkoholikiem, bycie ofiarą przemocy. Trudno jest dać sobie radę na własną rękę z pewnymi sprawami – porada specjalisty może być pomocna.
Warto uzmysłowić sobie, że to, co nas połączyło, z czasem może przestać wystarczać. „Świeża” relacja często opiera się na pożądaniu, fascynacji. Dojrzały związek musi przejść przemianę, a jego podwalinami muszą stać się miłość, szacunek i zrozumienie. Wspólne życie nie zawsze będzie sielanką. Problemy najczęściej pojawiają się w momentach dużych zmian życiowych: zamieszkania razem, narodzin dzieci, przeprowadzki, emerytury. Wówczas zwykle okazuje się, że każdy z partnerów ma inne skrypty wyniesione z domu rodzinnego, inaczej okazuje emocje i radzi sobie z takimi wyzwaniami.
Warto zaznaczyć, że terapia nie ma na celu jedynie zmian zachowania. Aby terapia dla par dawała efekty, konieczna jest nauka empatii, postawienia się na miejscu drugiej strony i zrozumienie jej sposobu przeżywania. Czytałeś opinie o terapii małżeńskiej i obawiasz się, że w terapii utracisz swoją osobowość? Celem psychoterapii nie musi być ponowne połączenie ze sobą zgłaszających się na nią ludzi. Jeśli osoby znajdą w sobie determinację, by walczyć o związek, będą mogli zmodyfikować swoje zachowania. Psychoterapia par może im jednak uświadomić, że do siebie nie pasują - uczucie między nimi wygasło. Wówczas, paradoksalnie, terapia par może przyspieszyć decyzję o rozwodzie – rozstanie może być uzdrawiające, daje bowiem szansę na znalezienie bardziej zgodnego partnera, z którym możemy odnaleźć szczęście.
Terapię powinno zacząć się na wczesnym etapie kryzysu – gdy mamy siłę walczyć o to, co jest między nami. Warto móc powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, by ratować swoje małżeństwo. Ważne jest szybkie rozpoczęcie terapii, inaczej możemy dojść do momentu, w którym kryzys będzie już zbyt bardzo zaawansowany.
Sukces terapii tkwi w dopuszczeniu do swojego związku osoby trzeciej, której łatwiej będzie spojrzeć na niego z dystansu – doszukać się błędów w komunikacji i źródła problemu. Terapeuta pomoże nam uzdrowić relacje, poprawić styl komunikacji oraz znaleźć kompromisy. Ile trwa terapia dla par oraz jakie przyniesie rezultaty? Decyduje o tym głównie nasza motywacja. Pierwszy krok do uzdrowienia relacji to podjęcie decyzji o zasięgnięciu profesjonalnej porady. Jednak często kiedy już jesteśmy w gabinecie, okazuje się, że kieruje nami chęć zmiany partnera. W terapii małżeńskiej nie chodzi o zmianę drugiej osoby. Chodzi o to by lepiej poznać siebie, swoje, potrzeby oraz oczekiwania wobec partnera.
Rozwiązanie to jest przeznaczone głównie dla małżeństw oraz osób pozostających w nieformalnych związkach o intymnym charakterze. Jednak mogą się na nią zgłosić również ci, którzy chcieliby popracować nad innymi relacjami – np. z krewnym. Spotkania z terapeutą pozwolą im rozwijać łączącą ich więź.
Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę w naszej poradni w Warszawie.
Tel.: 512 021 100
Tel.: 509 744 633
E-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl
Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl
Poradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum