Podstawową formą leczenia seksoholizmu jest odpowiednio dobrana forma psychoterapii.
Ważne, by specjalista, po którego pomoc sięgasz (psychoterapeuta, seksuolog), miał zarówno doświadczenie w pracy z problemami emocjonalnymi czy seksualnymi, jak i z uzależnieniami. Czasami pomocna może być również konsultacja i wsparcie lekarza psychiatry.
Po etapie diagnostycznym (1-3 sesje) zawierany jest kontrakt, określający cele i czas trwania terapii.
Pierwszym celem terapii jest powstrzymanie nałogowego „zamkniętego koła” poprzez naukę kontrolowania zachowań seksualnych. Dużą rolę odgrywa tu możliwość podzielenia się w warunkach pełnej dyskrecji swoimi przeżyciami i uzyskanie wsparcia oraz akceptacji. Łagodzi to w znacznym stopniu poczucie winy. W dalszej kolejności praca terapeutyczna polega na nauce radzenia sobie z emocjami, rozumienia samego siebie oraz otoczenia, funkcjonowania w relacjach, zaspokajania swoich potrzeb w sposób konstruktywny.
Stopniowo następuje zmiana nastawienia do seksualności – w miejsce nawyku poszukiwania coraz intensywniejszych doznań pojawia się umiejętność korzystania z seksu w celu wzbogacania intymnych relacji. Zachowania seksualne nie są oderwane od funkcjonowania w innych sferach życia (np. rodzinnej, zawodowej). Im też warto się przyglądać, szukać lepszych sposobów na osiąganie pełnej satysfakcji.
Uzależnienie od seksu ma przeważnie negatywny wpływ na związek. Korzystne więc jest, za zgodą obu osób, włączenie w program terapii również konsultacji wspólnych. W trakcie takich sesji terapeuta zachowuje tajemnicę na temat informacji, których osoba lecząca się udzieliła mu w trakcie sesji indywidualnych. Pomaga to w partnerowi w zrozumieniu procesu terapii, a obojgu w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, które mogą się pojawić w trakcie zdrowienia.
Życie pary, której udaje się razem przejść poważny, wspólny kryzys, staje się z czasem wiele bogatsze
niż przed ujawnieniem się problemów.
Czas trwania terapii jest zależny od stopnia zaawansowania problemu, a także preferencji pacjenta.
Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl
Poradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum